A Da Vinci-kód iparág
Krisztina 2006.07.20. 17:10
Alig több mint két évvel a könyv megjelenése óta egy egész iparág nőtt a Da Vinci-kód köré. Megpróbáltam utánajárni annak, hogy pontosan mennyien próbálják lehúzni a bőrt erről a könyvről.
A számok:
- Ha az eredeti könyv különböző kiadásait és fordításait levonjuk az amazon.com-on kapható könyvek számából, akkor eddig kb. 200 darab könyv jelent meg a témáról angolul. Magyarországon 10 könyv kapcsolódik valamilyen formában Dan Brown könyvéhez. Kedvenceim ezek közül a "A Jézus-dosszié", a magyar koppincsregény a "A Michelangelo-kód" és a most megjelent a "Dan Brown könyveinek nyomában" c. utazási kalauz. - 19 dokumentumfilm készült el a röpke 3 év alatt. A magyar tévékben ebből kb. 4-5 darabot adtak és adnak jelenleg a port.hu a adatbázisa alapján. - Jelenleg kb. 8000 újságcikk foglalkozik vagy a könyvvel vagy a filmmel a világon és eddig kb. 156.000 blog bejegyzés született. - 154.000 találatot ad ki a google a "da vinci code tour" kifejezésre, és van pl. olyan új-zélandi utazási iroda ami kifejezetten az ilyen utazásokra alakult.
- Vannak társasjátékok: kártyás , kirakós és kódfejtős. - Létezik játék baba, rengeteg póló és hamarosan itt a playstation játék is, de magát a cryptex-et is megrendelhetjük magunknak. - Itt van nekünk a zene melyet a Da Vinci rejtély ihletett angolul és magyarul a Sony BMG jóvoltából. - Több nagy cég kezdett bele promóciós játékokba, külföldön többek közt a Google , és az Eurostar vasúti társaság. Magyarországon a SonyEriccson és a Vodafone együtt játszik velünk kódfejtőst. Még ide számíthatjuk a Blikk szánalmas Szerencse-kódját is bár látszik, hogy ők nem fizettek jogdíjakat.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy ha Leonardo örökösei még élnének, már kőgazdagok lennének a jogdíjakból, akár mint Elvis utódai.
Sam Spade
|